Żywienie

 

 

Młode króliki Królicze oseski rodzą się nagie, z czasem pojawia się futerko. Są również głuche i ślepe. Do trzeciego tygodnia życia żywią się wyłącznie mlekiem matki. Ich rozwój w tym okresie zależy więc od zawartych w nim składników odżywczych. Samica ma mleko przez około sześć tygodni, jednak już po wspomnianych 20 dniach młode zaczynają interesować się innymi pokarmami. Po sześciu- siedmiu  tygodniach od urodzenia króliczki powinny zostać odsadzone od matki. Czas ten jest dla nich nieco stresujący. Ze względu na utratę najlepszego środka ochronnego, jaki stanowią zawarte w mleku samicy przeciwciała, króliki narażone są na wszelkiego rodzaju infekcje, głównie układu pokarmowego. Należy wówczas dbać o to , aby serwowany pokarm był najwyższej jakości z przeznaczeniem dla króliczków do 8 mc życia. 

Ze względu na specyfikę procesu trawienia wskazane jest podawanie pokarmu niskokalorycznego i wysokowłóknistego, a przewód pokarmowy powinien być stale wypełniony. Dieta uboga w błonnik może powodować zaburzenia perystaltyki, zmiany flory bakteryjnej i pH przewodu pokarmowego, niedrożność spowodowaną spożyciem włosów oraz nadmierny wzrost zębów. Króliki i świnki morskie zjadają swoje odchody (cekotrofy), które zawierają witaminy, aminokwasy, lotne kwasy tłuszczowe i mikroorganizmy.

 

Najważniejsze pożywienie królika to SIANO stanowi 80 % jego prawidłowej diety 

 

 

 Króliki są ścisłymi roślinożercami.  Karma, którą jedzą - zioła, warzywa, gałązki, liście, kora drzew - jest pokarmem niskokalorycznym, dlatego muszą zjadać ją w naprawdę dużych ilościach, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Aby sprostać temu zadaniu natura wyposażyła króliki we wspaniałe zęby (6 siekaczy i 22 zęby policzkowe), które rosną przez całe życie. Królik, przeżuwając długimi godzinami pokarm, regularnie je ściera. Jest to doskonale wymyślony mechanizm, który łatwo jednak zepsuć niewłaściwym żywieniem. Drugą cechą karmy, którą w naturze jedzą króliki jest to, że jest to pasza wysoko-włóknista. Włókno pełni bardzo ważną rolę w przewodzie pokarmowym królika. Jelita u królika to wielka fabryka wypełniona miliardami bakterii, które powodują, że niestrawne dla mięsożerców części roślin staną się dla królika jak najbardziej przyswajalne. Włókno jest głównym źródłem energii dla bakterii bytujących w jelitach królika. Powoduje ono także szybkie przemieszczanie się treści pokarmowej wzdłuż jelit (chroniąc królika przed zatkaniem treścią pokarmową czy włosem) i ułatwia właściwe nawodnienie treści pokarmowej

Karma 

Versele Laga ADULT dla starszych Junior dla młodszych

 https://allegro.pl/oferta/versele-laga-cuni-adult-complete-8kg-800g-8626705114

karma podstawowa zalecana po wydaniu króliczka do nowego domu.

 

Nie sprzedajemy karmy dla króliczków gdyż nie jesteśmy sklepem i nie mamy uprawnień do odsprzedawania artykułów spożywczych. 

Zapraszamy do sklepów internetowych na terenie Polski przy zakupie otrzymają Państwo FV lub paragony na zakupiony towar.

Proszę uważać na hodowle odsprzedające karmy gdyż bardzo często są źle przechowywane oraz nie mają daty przydatności, bywa też że karma jest zwykłą karmą zakupioną w sklepie a marże narzucają sobie 4 x większą. Proszę zawsze dbać o zdrowie swojego królika i zakupić artykuły w sprawdzonych sklepach.

 https://allegro.pl/oferta/versele-laga-cuni-junior-complete-1-75kg-8119866411

 

 

 

Versele Laga Cuni Junior Complete 1,75 kg

Cuni  junior Complete - Króliki to pełnowartościowa i smaczna karma dla królików (miniaturowych) składająca się w 100% z lekkostrawnego, ekstrudowanego granulatu.

Dental Care (Pielęgnacja zębów)

U królików (miniaturowych) często występują problemy z zębami. Zazwyczaj jest to bezpośrednia konsekwencja nieodpowiedniego karmienia, które utrudnia ścieranie się zębów które jest niezbędne u tych zwierząt. Dzięki dodaniu do granulatu Cuni Complete specjalnych niezmielonych, długich włókien o wysokiej zawartości krzemianów, karma wymaga zwiększonej aktywności żucia niezbędnej do ścierania zębów i zapewnienia ich zdrowia.

 

 


 

Versele Laga 

Karma dla króliczków dorosłych 

 

 

 

http://animall.pl/versele-laga-cuni-adult-complete-krolik-1-75kg-p-2631.html 

 

CUNI ADULT COMPLETE to karma dla dorosłych królików.

 Zawiera składniki odżywcze oraz nutraceutyki czyli naturalne substancje wzbogacające.

 Zapobiega selektywnemu pobieraniu karmy i niedoborom pokarmowym.

 Charakteryzuje się bardzo wysoką smakowitością. Jest rekomendowana przez weterynarzy.

- Formuła bez ziaren oraz wysoki poziom włókna jak w naturalnej diecie zapewniają doskonałe trawienie i pobieranie karmy.

- Długie włókna bogate w krzemionkę obecne w karmie oraz właściwa tekstura karmy dbają o zęby zwierzaka.

- Extra dodatek marchewki i tymotki zapewnia wysoką smakowitość.

- Dodatek jukki poprzez pochłanianie amoniaku redukuje znacząco brzydkie zapachy odchodów.

- Dodatek probiotyków wspiera właściwą florę jelitową i zapobiega problemom trawiennym.

Skład:

produkty pochodzenia roślinnego (10% tymotka, trawy, zioła), roślinne ekstrakty białkowe, warzywa (4% marchewki),

nasiona (2% siemię lniane), minerały, fruktooligosacharydy (0,3%), nagietek, jukka.

Analiza chemiczna: białko surowe 14%, tłuszcz surowy 3%, włókno surowe 20%,

popiół surowy 7%, wapń 0,6%, fosfor 0,4%.

Dawkowanie: codziennie należy podawać ok. 120 - 150 g (kastraci)  karmy 

Pokarm i wodę należy wymieniać każdego dnia.

 


 

                               Zioła 

 

http://www.swiatkrolika.eu/ziola-k3.html

 

Polecamy : 

ZUZALA mniszek lekarski suszony

ZUZALA liście malin suszone

ZUZALA pokrzywa suszona

ZUZALA babka lancetowata suszona

ZUZALA natka pietruszki suszona

ZUZALA buraczki suszone

ZUZALA jabłka suszone

ZUZALA marchewka suszona